מערכות מיזוג אוויר

 
הבחירה במערכת המיזוג לבית היא בחירה חשובה, כאשר סוגי מערכות מיזוג אוויר שונים מוצעים בהתאמה לחללים שונים. חשוב לדעת כי מערכות מיזוג אוויר ביתיות אשר מטרתן חימום או קירור החלל אינן דומות למערכות מיזוג תעשייתיות אשר נדרשות לשליטה בטמפרטורה קיצונית לעתים דוגמת קירור חדרי מחשבים ושרתים או שמירה על טמפרטורה מבוקרת קיצונית במפעלי מזון.
 

קיימים מספר סוגי מערכות מיזוג אוויר מרכזיות, בהתאמה לצורך ולתקציב:

 
מזגן חלון - מזגן חלון בדומה לשמו, הוא יחידת מיזוג היושבת על גבי חלון קיים או פתח ייעודי שנחצב לצורך זה, המזגן מיועד לקירות חיצוניים בלבד, שכן החלק המופנה לצד החיצוני הוא החלק הפעיל והעובד של המזגן ופולט חום ורעש, ואילו חלקו המופנה אל החדר פולט אוויר קר או חם בהתאמה. מדובר בסוג מיושן למדי של מזגנים, אשר אינם מובילים לא בהיבט הדקורטיבי ולא בהיבט איכות המיזוג, יחד עם זאת מדובר במזגנים עמידים מאוד במחיר נוח.

מזגן מפוצל - המזגן המפוצל הוא קפיצת דרך נוספת בתחום המזגנים ממזגני החלון, ולמעשה יושב בחלל אחד אך בעל יכולת וגישה לשני חללים. מזגן חלון יכול לשבת בסלון הביתי על גבי קיר הגובל עם חדר שינה ולתת מענה לשניהם גם יחד, באמצעות פתח תריס שנקבע בקיר הגובל בין השניים. מזגנים אלו בדרך כלל ממוקמים נמוך ומהווים מזגן רצפתי קבוע.

מזגן מיני מרכזי - מערכת מיזוג הכוללת יחידת מאייד המותקן מחוץ לבית (במסתור כביסה, מרפסת או תלוי כנגד קיר חיצוני) ויחידת מעבה המותקנת בתוך הבית. המזגן בנוי על טכנולוגיית צינורות בהן מועבר האוויר ויוצא באמצעות פתחים המותקנים בחלקם העליון של החללים. מדובר במערכת שקטה במיוחד, יעילה ואסתטית, שכן כל הצינורות והמעברים מוסתרים מעין. חסרונה הוא בעלויות האחזקה ובצריכת האנרגיה המוגברת.

מזגן עילי - מזגן עילי קיים במספר וריאציות ומשמש גם כמערכת מיזוג מרכזית מלאה, הניתנת לשליטה בכל חדר וחלל בנפרד. המזגן ממוקם כשני מטרים מעל הרצפה ומפזר קור מלמעלה למטה, אינו מפריע או גוזל מקום ובעל יחידה חיצונית שקטה. המזגן ניתן לפיצול באמצעות צינורות מעברי אוויר מוסתרים ויכול לשמש כמזגן לחלל אחד או יותר, על פי צורך והתאמה, בהתאם לכוח המזגן ולאופן ההתקנה.

מזגן נייד- מבין כל סוגי מערכות מיזוג אוויר המתקדמות המזגן הנייד אינו תופס פלח שוק ניכר, וזאת למרות שביחידה ניידת אחת הוא מספק את כל היתרונות האפשריים: קירור או חימום של חללים במהירות, חיסכון אנרגטי ונוחות שימוש. בבתים בהם חיים בודדים או זוגות מדובר בפתרון כלכלי שכן אין צורך בפתרון מיזוג לדירה כולה וניתן לנייד את המזגן בין החדרים על פי צורך.